Náš postoj ku potápaniu detí a prečo nerobíme fotky detí pod vodou?

Prečo nerobíme tie krásne fotky detí pod vodou?

Dostali sme otázku, prečo aj v našom klube nerobíme tie krásne fotky a videá detí pod vodou. Prečo sa u nás vlastne deti vôbec nepotápajú?

Je veľmi dôležité dokázať rozlíšiť, čo je pre dieťa prospešné a čo sa robí skôr ako marketing. Potápanie detí je veľmi dôležitou súčasťou plávania. Nechceme, aby z našeho klubu odchádzali deti, ktoré zvládajú len plavecký spôsob "labuť". Trochu sa to podobá na plavecký spôsob prsia, ale hlava sa pri tomto spôsobe neponára.

Keď si pozriete naše videá na Facebooku, uvidíte, že naše deti sa potápajú a mnohé sa potápajú veľa. Tak prečo to vaše nie? Pri potápaní sú tri dôležité otázky, ktoré si treba zodpovedať: Prečo? Kedy? Ako? Skúsme si ich zodpovedať aj zohľadom na otázku fotografií pod vodou.

Prečo by sa dieťa malo potápať kvôli fotkám pod vodou?

Pretože je to krásne a chcete sa pochváliť svojim partnerom, či rodičom.

Kedy by sa malo dieťa potápať kvôli fotkám pod vodou?

Vtedy, keď sa fotí. Je úplne jedno, či má dieťa dobrú náladu, či mu náhodou práve nejdú zuby, či už vôbec dokáže zadržať dych. Nezáleží ani na tom, či sa chce ponoriť. Prišiel fotograf, tak ho treba dať pod vodu, lebo inak nebude fotka.

Ako by sa malo dieťa potápať kvôli fotkám pod vodou?

Pri tých menších deťoch je len jeden spôsob, ako sa dá pripraviť na fotenie pod vodou: Násilím. Fotograf sa nachystá, rodič pripraví dieťa a potopí ho. V lepšom prípade to má dieťa už nacvičené so signálom a dokáže napovel zadržať dych. V tom horšom pod vodou bojuje o život. Rodič je pre dieťa tá najdôležitejšia osoba, osoba, ktorej najviac dôveruje. Osoba, na ktorú sa vždy môže spoľahnúť. A tento istý rodič ho teraz úmyselne vystaví stresovej situácii. Pre dieťa to vôbec nie sú príjemné pocity. To, že to môže spôsobiť traumu z vody, je jedna vec. V horšom prípade to môže poškodiť puto rodič-dieťa.

Priznávame, že asi pred 13 rokmi sme to raz skúsili. Jeden z rodičov mal so sebou foťák na hodine, a tak sme privolili. Ja som ich fotila. Boli to šikovné deti, ktoré už zvládali signálové potápanie, takže neboli to žiadni začiatočníci. Ááá, šup, cvak. Fotka nevyšla. Nevadí, ešte raz. Ááá šup, cvak. Zase nevyšla. Nevadí, dáme ešte raz. Všetko, čo sme sa dovtedy naučili o citlivom potápaní, nikdy proti vôli dieťaťa, išlo bokom. Každý chcel fotku. Vyzeralo to, ako keby si rodičia boli ochotní kvôli fotke utopiť vlastné dieťa. Povedali sme si: Nikdy viac.

Prečo by sa dieťa malo potápať?

Dieťa by sa malo potápať, pretože je to dôležitá súčasť každého plaveckého spôsobu a tiež preto, že je to zábava.

Kedy by sa malo dieťa potápať?

Keď je na to pripravené. Toto je pre každé dieťa individuálne. Väčšina detí to zvládne počas hodín baby plávania. Sú ale aj výnimky. Stačí sa pozrieť na moje deti. Moje deti milujú vodu, ale starší syn sa začal potápať až keď mal 6 rokov. Odo dňa, keď sa ponoril prvý krát, je viac pod vodou ako nad vodou. Mladší už má 6 rokov a dodnes sa potápať nechce. Akceptovať to, že moje deti sú z tých najťažších orieškov v bazéne, keď ja už vyše 15 rokov učím deti plávať, je veľmi zložité.

Napriek tomu si myslím, že rešpektovať dieťa je veľmi dôležité. Ja sama mám zlú skúsenosť, keď som sa takmer utopila a v 5-tich rokoch ma museli resuscitovať. Trvalo skoro 20 rokov, kým som si vodu zamilovala. Niekedy je lepšie chvíľu počkať, ako potom roky bojovať s traumou, ktorú sme nechtiac dieťaťu privodili.

Ako by sa malo dieťa potápať?

Formou hier a hlavne dobrovoľne. Veľmi dobrý spôsob je aj formou napodobňovania. Keď rodič ide pod vodu ako prvý, dieťa to zaujme a chce to tiež skúsiť. To že to skúsi, neznamená že to bude chcieť stále. Je to len prvý krok.

Ak chcete mať krásne fotky pod vodou, musíte si vybrať iný klub. U nás také nerobíme. Ak chcete, aby sa vaše deti potápali bez zbytočného rizika neskoršej traumy, ste na správnom mieste. Ak už vaše dieťa traumu má, tiež ste na správnom mieste. My máme trpezlivosť a veľmi dobré výsledky s takýmito detičkami.

U nás sa snažíme, aby to boli nezabudnuteľné momenty pre vás aj pre vaše deti.


napísali Mária Koňarčíková a Marián Vrábel


Plávame len v Belej.

Ako úplne prvá plavecká škola na Slovensku sme získali hviezdičku kvality od Medzinárodnej asociácie plaveckých škôl.

 

Sme členom